SCOD LogoSouth Carolina District
Optimist International

Past Governors
(D) beside name indicates deceased
* Distinguished Governor

YEAR NAME CLUB
1954-55 J. W. Derrick (D) Columbia (22040)
1955-56 Allen Edwards * (D) Rock Hill (22150)
1956-57 Miles Whitlock * (D) Spartanburg Luncheon (22160)
1957-58 Ken Stoner (D) Florence (22090)
1958-59 Charles McInnis (D) Columbia (22040)
1959-60 J. W. Derrick (D) Columbia (22040)
1960-61 Chuck Jacobs (D) Spartanburg (22160)
1961-62 Murdock Watts (D) Columbia-Evening (22080)
1962-63 Hunter Rentz * Columbia Breakfast (22005)
1963-64 John Campbell (D) Columbia (22040)
1964-65 Bob Huckaby (D) Florence (22090)
1965-66 Richard C. "Dick" Armstrong * Charleston (22025)
1966-67 Norm Darling Columbia (22040)
1967-68 Paul Lee, Jr. North Charleston (22125)
1968-69 Clark Moore (D) Spartanburg-Breakfast (22010)
1969-70 Aubrey Lewis (D) Kingstree (22110)
1970-71 Martin Matthews (D) Kingstree (22110)
1971-72 Max Nesbitt (D) Columbia (22040)
1972-73 Charlie Carlisle (D) North Charleston (22125)
1973-74 Denny Rebber (D) Charleston-Evening (22075)
1974-75 Cliff Schoenheit (D) Sumter (22170)
1975-76 Albert E. "Al" Eads, Jr. James Island (22109)
1976-77 Paul W. Derrick Columbia-St. Andrews (22155)
1977-78 Robert J. "Bob" Sharbaugh Charleston-West Ashley (22175)
1978-79 Tom Quattlebaum, Jr. Dentsville (22041)
1979-80 Robert L. "Bob" Johnson Florence (22090)
1980-81 H. Carter Siegling Columbia-Downtown (22045)
1981-82 Verner E. "Vem" Gabany * Spartanburg-Breakfast (22010)
1982-83 Wade H. Dobbins * Spartanburg-Breakfast (22010)
1983-84 Perry G. Wilson Columbia-Breakfast (22005)
1984-85 H. Denard Harris * Cayce-West Columbia (22020)
1985-86 James C. "Jim" Wellman Columbia-St. Andrews (22155)
1986-87 Harry Golden * Charleston-James Island (22109)
1987-88 Melvin D. Bannister Columbia-Downtown (22045)
1988-89 David E. Wright * Columbia-St. Andrews (22155)
1989-90 Perry G. Wilson Columbia-Breakfast (22005)
1990-91 R. Michael "Mike" Thomton Myrtle Beach-Grand Strand (22117)
1991-92 Jackie K. "Jack" Disher Columbia-East (22056)
1992-93 Virginia A. "Ginny" Ricker Columbia-Downtown (22045)
1993-94 James H. "Jim" Addison Columbia-Downtown (22045)
1994-95 Charles Z. Robinson Rock Hill-Central City (22375)
1995-96 Wilma N. Whitaker Florence (22090)
1996-97 Douglas G. "Doug" Griffin * Sumter (22170)
1997-98 Kathy L. Ashley Abbeville (22008)
1998-99 Edward T. "Tom" Russell Spartanburg-Breakfast (22010)
1999-00 Melvin D. Bannister Columbia-Downtown (22045)
2000-01 Donald R. “Don” Keating Columbia-St. Andrews (22155)
2001-02 James G. “Jim” Weaving Rock Hill (22150)
2002-03 William F. “Bill” Able Chapin (22022)
2003-04 William A. “Bill” Baker Irmo (22112)
2004-05 Paul J. Krouse Sumter Evening (22406)
2005-06 Thomas O. “Tommy” Justus * (D) Florence Breakfast (22007)
2006-07 Patricia B. “Pat” Martin Chapin (22022)
2007-08 Thomas A. “Tom” Wesley Myrtle Beach-Grand Strand (22117)
2008-09 Ashby P. Skinnell Clover (22035)
2009-10 Carl T "Tommy" Suddeth Columbia-Dutch Fork (22055)
2010-11 Charles Z. Robinson * Rock Hill-Central City (22375)
2011-12 Donna E. Keating Florence Breakfast (22007)
2012-13 Melvin D. Bannister * Columbia-Downtown (22045)
2013-14 Ashby P. Skinnell * Clover (22035)
2014-15 Marino A Garbin, Jr * Myrtle Beach-Grand Strand (22117)
2015-16 John Grover Myrtle Beach-Grand Strand (22117)